Prezentacje stron > Porady > Autokredyt – raty stałe czy malejące?

Autokredyt – raty stałe czy malejące?

Opublikowane Wrzesień 3 2012

Miniatura strony:Opis strony:

Stojąc w obliczu zaciągnięcia kredytu samochodowego, musimy podjąć decyzję dotyczącą kilku istotnych kwestii. Jedną z nich jest forma w jakiej będziemy kredyt spłacali. Chodzi dokładnie o to czy będą to raty malejące, czy też stałe. W praktyce najczęściej spotykane są raty stałe – a ich wybór jest przeważnie podyktowany ograniczeniami domowych budżetów. Mniej więcej wiadomo ile się będzie płacić co miesiąc, chociaż oczywiście – w zależności od zmian w zakresie stóp procentowych – wysokość raty ulegać będzie zmianom.

Stałe raty maja jednak poważny minus, a mianowicie taki, że wiążą się z wyższymi odsetkami (okres kredytowania jest w tym przypadku dłuższy). Z kolei raty malejące stanowią dokładne przeciwieństwo do opisanej powyżej opcji. Na dłuższą metę obniżają koszty całego zobowiązania, albowiem zostaje ono spłacone w krótszym czasie. Odsetki są zatem dużo niższe niż w przypadku rat stałych. Jednak osoby wybierające raty malejące muszą liczyć się z tym, że w początkowym okresie kredytowania będą płacić dużo.

Taka rata stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu, trzeba mieć zatem pewność, że nie zagrozi płynności finansowej gospodarstwa domowego. Widać zatem doskonale, że ostateczny wybór w tym zakresie jest zdeterminowany wysokością dochodów. Nie da się ukryć, że na raty malejące – a zatem tańszy kredyt samochodowy (Finansowy-swiat.pl) – pozwolić sobie mogą tak naprawdę tylko bardzo dobrze sytuowane pod względem materialnym osoby. Reszta zaś musi liczyć się z większymi wydatkami – ale bankom oczywiście to nie przeszkadza, bo lepiej na tym zarabiają.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)


Słowa kluczowe: ,

Opublikowane w kategorii: Porady

Dodaj swój komentarz