Prezentacje stron > Artykuły finansowe > Samochód na kredyt nowy czy używany?

Samochód na kredyt nowy czy używany?

Opublikowane Październik 14 2011

Miniatura strony:Opis strony:

Czy warto kupować samochód na kredyt? To jest dobre pytanie. Dla niektórych zbędne, bo dysponują taką ilością gotówki, że mogą kupić auto bez pomocy banku. Niektórzy jednak jeśli chcą pochwalić się nowymi 4 kółkami są zmuszeni skorzystać z oferty kredytu. Jeśli więc musimy zaciągnąć kredyt na jaki powinniśmy się zdecydować.

Najbardziej dogodne warunki finansowania zakupu auta będzie oferował nam specjalny kredyt samochodowy dla dużych i małych firm (Banknet.pl). Będzie on niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy i będzie się charakteryzował bardziej uproszczoną procedurą formalną niż kredyt hipoteczny. W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem zazwyczaj jest sam przedmiot kredytu jakim jest samochód oraz cesja praw z polisy ubezpieczeniowej. W przypadku kredytu gotówkowego zabezpieczenie stanowi ubezpieczenie kredytu oraz weksel in blanko. Z kolei w przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem kredytu staje się zazwyczaj nieruchomość.

Jeśli już wiemy jaki rodzaj kredyty wybrać powinniśmy jeszcze zastanowić się gdzie powinniśmy zaciągnąć kredyt. Ważny jest bank, które sfinansuje nam zakup naszego wymarzonego samochodu. Mamy do dyspozycji banki samochodowe, banki uniwersalne oraz prywatne firmy pożyczkowe. Oczywiście najlepiej unikać tych ostatnich. Oferują one najgorsze warunki i bardzo drogie pożyczki, z którymi możemy mieć potem problem ze spłatą. W bankach uniwersalnych zazwyczaj są oferowane kredyty samochodowe na dogodnych i bardzo elastycznych warunkach. Z kolei w bankach samochodowych musimy się liczyć z tym, że kredyty udzielane są głównie na nowe auta. Jeśli więc planujemy zakup nowego modelu możemy śmiało kierować się do banku samochodowego który z pewnością zaoferuje nam bardzo konkurencyjne warunki. Jeśli jednak wolimy kupić auto z drugiej ręki lepiej skierować się do banku uniwersalnego.

Wybraliśmy już rodzaj kredytu i instytucję, w której planujemy zaciągnąć kredyt na samochód. Skupmy się teraz na tym jakie auto najbardziej opłaca się wziąć na kredyt. Jeśli kupujemy auto za gotówkę nie musimy się martwić utratą wartości samochodu w czasie. Jednak jeśli myślimy o kredycie, skad pochodzi samochód ma już dla nas spore znaczenie. Pamiętajmy, że zakup samochodu to wydatek. Samochód jest jak skarbonka bez dna. Zawsze będzie nas kosztował. Jeden model mniej drugiej więcej. Nigdy jednak na zakupie auta nie zyskamy. Nie liczmy na to, że kupując autopotem sprzedamy je drożej. Jeśli nawet cena rynkowa w przyszłości jakimś cudem będzie wyższa, np. dlatego, że zakupiślmy auto ze dużą zniżką, to jeśli podliczmy wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochód, okaże się, że wyjdziemy na tym stratni. Dlatego też, zanim zakupimy auto powinniśmy poważnie przemyśleć czy chcemy kupić nowe auto z salonu, które jest dużo droższe czy roczne lub dwuletnie auto tego samego modelu.

Oczywiście nowe auto ma wiele plusów. Największym jest chociażby ten, że jest nowe. Jedna ma również dużo minus. Nowe auta bardzo szybko tracą na wartości. Auto, które dziś kosztuje 68 tysięcy za rok będzie warte nawet o 30% mniej. Już samo pierwsze trzaśniecie drzwiami powoduje spadek wartości auta nawet o 10%. Czym to jest spodowane? Z pewnością nie tym, że „zużywamy samochód”. Tutaj decydującym czynnikiem są ceny u dealeró, którzy zawyżają wartość auta z uwagi na prowizję od sprzedaży oraz duża podaż na rynku aut używanych. Czasem więc opłaca się kupić ten sam model tylko roczny z zagranicy niż kupić nowy z salonu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)


Słowa kluczowe: ,

Opublikowane w kategorii: Artykuły finansowe

Comments are closed.